Royal Halı Genel Müdürü Nazif Koca, Türkiye’nin geçen yıl dünya halı ihracatında Çin, Hindistan ve Belçika gibi dev üreticileri geride bıraktığını belirterek, “2017’de Türkiye dünyanın en büyük halı ihracatçısı oldu” dedi.

ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Naksan Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Royal Halı tarafından bayilere yönelik düzenlenen ‘Liderler Zirvesi 2018’ toplantısı, Kundu’da gerçekleştirildi. Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Nazif Koca, konuşmasında gerek finansman gerekse kalifiye kadro konusunda sorunlarının kalmadığını, tüm olumsuzlukları geride bıraktıklarını ve beyaz bir sayfa açtıklarını söyledi. Royal, Atlas ve Pierre Cardin markalarıyla şartlar ne olursa olsun yatırımlara ara vermeden devam edeceklerini belirten Koca, Avrupa, Amerika ve Ortadoğu ülkelerinden sonra rotayı Kuzey Afrika’ya çevirdiklerini ifade etti. İhracata çok önem verdiklerini vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

% 95’İ GAZİANTEP’TEN

“Türkiye olarak dünya halı ihracatında Çin, Hindistan ve Belçika gibi dev halı üreticilerini geride bıraktık ve birinci sıraya yerleştik. 2017 verilerine göre 1.85 milyar dolar ihracatla Türkiye dünyada en büyük halı ihracatçısı konumuna geldi. Bu takamın yüzde 95’i de Gaziantep’ten geliyor. Yani Gaziantep şehir olarak dünyanın en büyük ihtiracatçısı konumunda.” Koca, “Temsil ettiğimiz markaların yeni showroomları açılıyor. İhracatımız katlanarak büyüyor. Bu yılın ilk 2 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızda ciddi oranda büyüme kaydettik. Yıl sonu için toplam 700 bin metrekarelik ihracat hedefimiz bulunuyor” dedi. Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

ROTA KUZEY AFRİKA

“Rotamızı Kuzey Afrika’ya çevirdik. Çok yakında Fas, Tunus ve Cezayir’de yeni showroomlar açarak tüm Kuzey Afrika ülkelerine ulaşmış olacağız. Bugün 15’ten fazla ülkeye satışımız söz konusu. Makedonya, Kosova ve Arnavutluk’ta da yeni showroomlar açılacak.”

LEKELERİ TEMİZLEYEN İLK NANO ÜRETİM

ROYAL Halı Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Atılgan da, hedeflerinin markalarını daha iyi noktalara taşımak ve hızlı bir şekilde büyütmek olduğuna dikkat çekti.

İNOVASYON ÖNEMLİ

Atılgan, ürün geliştirmede inovasyonu ön planda tuttuklarını belirterek, “Atlas Halı, nano teknolojiyi kullanarak, ışık kaynağından aldığı enerjiyle leke, toz ve kokuları kendi kendini temizleyebilen Türkiye’nin ilk nano halısını üretti. Royal Halı da ‘tozumaz’ halı çıkardı” ifadelerini kullandı.